.::. دانشکده فنی مهندسی و علوم پایه .::.

کارگاه ها و تجهیزات گروه (گروه نقشه برداری)

معرفی کارگاه ها و تجهیزات گروه نقشه برداری دانشگاه آزاد اسلامی زنجان

تاریخ: 1395/07/11 - 14:14


 

کارگاه نقشه برداری

 

به جرأت می توان گفت کارگاه نقشه برداری دانشگاه آزاد اسلامی زنجان یکی از بروز ترین کارگاه ها از جهت مدل و عمر تجهیرات مورد استفاده توسط دانشجویان می باشد.

این کارگاه مجهز به بیش از 15 دستگاه ترازیاب اتوماتیک(nikon)د، 15 دستگاه تئودولیت دیجیتال (nikon)د، 11 دستگاه توتال استیشن لیزری (sanding  و geodimeter) و بسیاری از تجهیزات عمومی نقشه برداری همچون گونیای مساحی، قطب نما، فشار سنج دماسنج بادسنج دیجیتال، تارگت های کار در شب، منشور، شاخص و ژالون های بروز در انواع مختلف، متر های لیزری و فولادی مختلف، انواع سه پایه های اورجینال و ... می باشد.  همگی تجهیزات به تعداد و جهت پشتیبانی همزمان بیش از 15 گروه از دانشجویان در کارگاه نقشه برداری موجود می باشند. بازدید های سالانه و موردی جهت کنترل کالیبراسیون تجهیزات و جایگزینی تجهیزات فرسوده با تجهیزات نو به طور جدی در کارگاه نقشه برداری دانشگاه آزاد زنجان صورت می گیرد.

 

 

کارگاه فتوگرامتری

 

کارگاه فتوگرامتری گروه نقشه برداری دانشگاه آزاد زنجان مجهز به 15 دستگاه استرئوسکوپ آینه ای (در دو مدل) و 20 دستگاه استرئوسکوپ جیبی می باشد. همچنین این کارگاه مجهز به دستگاه تبدیل آنالوگ A7 بوده که در سال 1390 توسط استاد عطائیه و استاد خاضعین، نصب و راه اندازی شده است و جهت آموزش مفهومی تر و ملموس تر مطالب دروس فتوگرامتری 1 و 2 مورد استفاده قرار می گیرد. عکسهای هوایی سال 1385 شهر زنجان در سه رن پروازی 6 عکسه به مرکزیت دانشگاه آزاد زنجان به دو صورت اسکن شده و چاپ شده از سازمان نقشه برداری کشور خریداری و در کارگاه فتوگرامتری مورد استفاده قرار می گیرند. انواع تصاویر هوایی با مقیاس های مختلف و دیاپوزتیو های شهر زنجان نیز جهت استفاده در دستگاه A7 سفارش و خریداری گردیده اند. با توجه به اینکه تصاویر هوایی مورد استفاده مربوط به بلوکی به مرکزیت محل دانشگاه می باشند، دانشجویان با اخذ داده های زمینیِ خودشان، بخش های عملی دروس فتوگرامتری 1 تا 4 و اردوی کارورزی را آموزش می بینند. همچنین سایت کامپیوتری گروه مجهز به نرم افزار های LPS ، PCI Geomatica ، INFO ، AGISoft,  ، PhotoMod،  Matlab برای دروس  فتوگرامتری 2 تا 4 می باشد.

 

 

 

 

سایت سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی

 

سایت کامپیوتری مورد استفاده توسط گروه نقشه برداری دانشگاه آزاد اسلامی زنجان مجهز به نرم افزار های سنجش از دور ENVI ، PCI Geomatica ، Idrisi Andes، ERDAS و نرم افزار  ArcGIS می باشد.

 

 

کارگاه ژئودزی ماهواره ای

 

کارگاه ژئودزی ماهواره ای گروه نقشه برداری دانشگاه آزاد زنجان مجهز به  یک ست GPS ژئودتیک تک فرکانسه Trimble ، پنج دستگاه GPS دستی ، Pocket PC و نرم افزار های پردازش داده های GPS می باشد.

 

 

آتلیه کارتوگرافی 

 

آتلیه کارتوگرافی گروه نقشه برداری دانشگاه آزاد زنجان مجهز به یکدستگاه پلاتر رنگی HP در قطع A0 ، اسکنر رو میزی در قطع  A2 و میز های ترسیم و نقشه کشی کلاسیک  می باشد.

 

همچنین گروه نقشه برداری دانشگاه آزاد زنجان مجهز به یکدستگاه Laptop و ویدئو پروژکتور اختصاصی می باشد.

 

 

 

[بازگشت به صفحه دانشکده]