.::. معرفی مركز رشد واحد زنجان .::.

طرح پویش

طرح پویش

تاریخ: 1400/05/16 - 02:03


طرح پویش

مقدمه:

از جمله دغدغه‌های بزرگ دانشگاه ایجاد اشتغال برای دانشجویان است؛ یکی از مولفه‌های ایجاد اشتغال، فراهم نمودن شرایط اشتغال است به گونه‌ای که آموزش، پژوهش و فناوری کاربردی باشد.

با تقویت ارتباط دانشگاه با صنایع گوناگون این تعامل دو سویه گسترش یافته و نیروی انسانی مشترک دانشگاه با صنعت پرورش می‌یابد تا متناسب با نیاز صنعت و بنگاه‌های اقتصادی نیرو تربیت گردد. به این ترتیب، دانشجویان همراه با تحصیل به فعالیت در صنعت مشغول شده و صنعت به عنوان استاد راهنمای این دانشجویان، توانمندی آنها را برای فعالیت در این عرصه افزایش خواهد داد. چنانچه طرح پویش محقق شود در نظام آموزش عالی تحولی اتفاق می‌افتد و نیروهای ماهرتری برای صنعت و بنگاه‌های اقتصادی تربیت می شوند.

 

هدف:

هدف این است که دانشجو(مهارت آموز) با محیط کار و صنعت آشنا شود و صرفاً در محیطهای ایزوله شده دانشگاهی نباشد، بلکه وارد بسترهای واقعی جامعه شود. اجرایی شدن طرح پویش که مبنای آن تقویت اقتصاد دانش بنیان در کشور است منجر به تربیت دانشجویانی با مهارت می شود که همزمان با تحصیل در صنایع مختلف کار کرده و مهارتهای لازم را کسب می کنند و تاثیری انکارناپذیر در تربیت فارغ التحصیلان با مهارت و کارآفرین در کشور ایجاد خواهد شد. در این طرح مهارت آموز علاوه بر تحصیل، مهارت خود را افزایش داده و برای حضور در صنایع مختلف آماده می شود. مهارت آموزان شرکت کننده در این طرح بعد از گذراندن دوره های لازم تبدیل به نیرویی توانمند برای حضور در صنایع خواهند شد که می توانند تبدیل به یک کارآفرین شوند.

مهارت آموزان برای کار کردن در صنعت و بنگاه اقتصادی لازم است در طول تحصیل مهارت لازم را کسب کنند و زمانی که فارغ‌التحصیل می‌شوند از نظر علمی و اجرایی توان کافی داشته باشند. مهارت آموزان در دوران طلایی و در فاصله سنی مناسبی هستند که توان آموزشی و اجرایی بسیار بالایی دارند؛ چنانچه بهره‌وری آموزشی از طریق ارتباط با بنگاه های اقتصادی افزایش یابد، نیروهای توانمندی به جامعه معرفی خواهند شد.

در این پویش مهارت آموزان علاقه‌مندان همزمان با تحصیل در دانشگاه، در بنگاه‌های اقتصادی که اعلام نیاز کرده‌اند، در قالب طرح مهارت‌آموزی درمحیط واقعی کار (دوگانه) شروع به فعالیت می‌کنند.

طرح پویش براساس اعلام  نیاز صنایع مختلف است و مهارت آموزانی که علاقه‌مند هستند می‌توانند همزمان با تحصیل وارد بازار کار شده و علاوه  بر گذارندن واحدهای کارآموزی خود، به صورت جدی مشغول کار شوند.

تعداد واحدهای کارآموزی در نظر گرفته شده برای طرح پویش بیشتر از حد متعادل است به عبارت دیگر این واحدها با واحدهای کارآموزی که مهارت آموزان در هر رشته تحصیلی دارند، متفاوت است. رشته هایی که طرح پویش برای آنها اختصاص داده شده تنها محدود به رشته‌های فنی نیستند بلکه رشته های علوم انسانی، کشاورزی، علوم پایه و سایر علوم نیز در این طرح قرار دارند.

 

مراحل اجرایی:

در این طرح پس از ثبت نام و پذیرش مهارت آموزان در رشته های غیر پزشکی چه بصورت با آزمون و چه بصورت بدون آزمون، فرد متقاضی طرح پویش تقاضای کتبی خود را جهت شرکت در طرح اعلام می‌نماید .پس از مصاحبه مهارت آموزان توسط دانشگاه و صنعت (بنگاه‌های اقتصادی) ، دانشجو به آن نهاد معرفی و سوپروایزر مهارت آموزان در نهاد مربوطه مشخص می‌گردد.

در این طرح دانشجویان در قالب طرح مهارت‌آموزی درمحیط واقعی کار (دوگانه) به اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای معرفی می‌گردند تا ضمن ثبت نام در پرتال جامع سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به لحاظ موارد روابط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین تامین اجتماعی مشکلی ایجاد نگردد و از گواهینامه (دارای کد استاندارد بین المللی) این سازمان در صورت درخواست دانشجو بهرمند گردد. از طرفی در این طرح با توجه به پرورش و مهارت افزایی دانشجویان توسط آن بنگاه اقتصادی، دراولویت استخدام قرار می‌گیرد و با توجه به استفاده از پتانسیل نیروی انسانی دانشجویان، نهادها و بنگاه های اقتصادی در صورت تمایل، کمک هزینه شهریه تحصیلی به حساب دانشگاه واریز نموده و بعنوان شهریه برای دانشجویان در نظرگرفته می‌شود.

اعلام نیاز شرکت های صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی:

شرکت های صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی طبق تفاهم نامه فیمابین دانشگاه آزاد اسلامی،اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی، اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان و حسب نامه شماره 9930119 مورخ 19/09/1399 مشمول قوانین کار و تامین اجتماعی جهت متقاضیان کارآموزی معرفی شده از دانشگاه نمی‌باشند.

لذا شرکت‌های محترم فرصت های شغلی خود را بطور دقیق بدون محدودیت بطور رسمی و در قالب فرم اعلام نیاز به دانشگاه به آدرس ایمیلroshdcenterz@gmail.com ارسال نمایند لازم به توضیح است شرکت‌های صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی در جذب یا عدم جذب معرفی شدگان طرح پویش مختار می‌باشند